Home / Actual / Performante pentru tinerii saceleni la sporturile de iarna

Performante pentru tinerii saceleni la sporturile de iarna

În perioada 8-9 februarie au avut loc la Râşnov două concursuri din calendarul competiţional de iarnă, şi anume Cupa Palatul Copiilor Braşov – Clubul Elevilor Săcele şi Cupa Dinamo Râşnov. Deşi reprezintă mai multe cluburi sportive ( CS Săcele, CSS Dinamo Râşnov, CSU Braşov, CSS Braşovia, CS Dinamo ), tinerii săceleni au dominat ca performanţe şi ca număr aceste competiţii. Întrecerile s-au derulat pe două dintre cele patru trambuline, 15 respectiv 70 de metri şi au fost rezervate categoriilor copii, şcolari, tineret şi open atât la băieţi cât şi la fete.

La o privire mai atentă a listelor de start ne dăm seama că baza de selecţie este dominată de săceleni. Astfel, la categoria Şcolari Băieţi din 10 copii înscrişi pe lista de start, 8 au fost săceleni: Păcurar Radu ( a câştigat Cupa Palatul Copiilor Braşov – Clubul Elevilor Săcele ), Feldorean Andrei ( a câştigat Cupa Dinamo Râşnov ), Spulber Mihnea, Farkas Hunor, Magdo Andrei, Szekly Ştefan, Oancea Andrei şi Dudas Laszlo.

La categoria Tineret Băieţi 3 dintre cei 7 sportivi sunt din Săcele: Blega Ştefan ( a câştigat ambele competiţii ), Mitrofan Sorin şi Solcan Mihai.

La categoria Open Fete procentajul de sportive din Săcele a fost de 100%, toate 7 fiind din oraşul nostru: Militaru Carina ( a câştigat ambele competiţii ), Trâmbiţaş Diana, Ştefănuţă Bianca, Sipos Andreea, Boeriu Ioana, Torok Denisa şi Ştefan Iulia.

La categoria Open Băieţi au fost la start 5 săceleni din totalul de 8 înscrişi: Tudor Remus ( câştigător al ambelor concursuri ), Tatu Robert, Grigore Adrian, Mocăniţă Alexandru şi Băilă Ovidiu.

Am ţinut să-i numim pe toţi reprezentanţii oraşului nostru pentru că între ei se pot afla viitorii campioni naţionali, europeni, mondiali sau de ce nu chiar olimpici la concursurile de sărituri cu schiurile. Felicitări şi la cât mai multe concursuri câştigate!