Home / Actual / Săcele bate Steaua!

Săcele bate Steaua!

CSR Săcele a câștigat meciul cu Steaua București!

Duminica, 6 noiembrie, a avut loc o noua etapa a DNJ-U16, echipa saceleana evoluand pe teren propriu contra celor de la Steaua Bucuresti. Dupa primul meci in care am cedat greu pe terenul celor de la Metrorex Bucuresti (12-5), aveam nevoie neaparat de o victorie, care sa ne mentina in lupta pentru calificarea la Turneul Final.

Pentru ca evenimentul sa fie unul deosebit, in deschidere s-a organizat un turneu de copii cu varste intre 6-11 ani la care au participat trei cluburi brasovene: RC Brasov, RC Cristian si CSR Sacele, la start aliniindu-se 7 echipe la U12 si 2 echipe la U10. Turneul a fost unul foarte reusit in care copii au dorit sa impresioneze publicul foarte numeros prezent in tribuna. Parca pentru a-i ambitiona si mai tare pe colegii lor de la U16, finala turneului s-a disputat intre CSR Sacele-1 si CSR Sacele-2.

Dupa terminarea turneului, a venit si momentul mult asteptat si anume intalnirea de U16 dintre CSR Sacele si Steaua Bucuresti. Echipa saceleana a inceput foarte bine, deschizand scorul dupa 5 minute de joc prin Lautaru Adrian, acesta culcand balonul in terenul de tinata dupa o cursa de 70 m. Din pacate transformarea a fost ratata de Bodor Alexandru. Acesta din urma parca pentru a se razbuna, a reusit sa marcheze si el un eseu ducand scorul la 10-0 pentru saceleni.

sam_2404

Usor, usor meciul s-a echilibrat, stelistii reusind sa reduca din handicap printr-o LP. Sacelenii s-au aruncat din nou in atac si au mai reusit o incercare prin acelasi Bodor Alexandru, stabilind scorul la pauza 15-3.Repriza a doua a inceput cu o usoara dominare stelista,jucatorii nostri cedand initiativa. Astfel Steaua a reusit sa inscrie primul lor eseu, scorul devenind 15-8. Sustinuti de un public aflat in numar destul de mare, CSR Sacele nu a cedat, ba dimpotriva s-a aruncat in atac, iar in finalul meciului, capitanul echipei, Bodor Alexandru, a reusit al treilea lui eseu si al patrulea al echipei.

Fluierul final al arbitrului, a adus o binemeritata victorie a clubului sacelean 20-8, rezultat ce duce echipa noastra pe locul 3 in grupa. Aceasta reusita este, putem spune, un nou vis implinit al fondatorilor acestui club, care in aproape patru ani de existenta au reusit ca din niste copii de 6-9 ani sa formeze o echipa adevarata de juniori. Astfel clasamentul grupei arata astfel :CLASAMENT Under 16 Muntenia B 2015-2016:

————
Au mai jucat : Totoescu Petru, Bularca Alexandru, Carcota Razvan, Jabali Ali, Mos Florin
Antr.: Dragos Adrian, Solcan Gabriel, Rusu Silviu
Au lipsit : Szekely Stefan, Voinescu Sebastian, Todor Andrei
Urmeaza o deplasare extrem de dificila la Constanta, pentru a intalni liderul grupei Cleopatra. Dorim sa facem un meci foarte bun si sa ne intoarecem cu un rezultat excelent.
Mai multe știri despre clubul de rugby săcelean pe pagina rugby-sacele.ro.

Dacă îți place să fii bine informat, te așteptăm în cea mai mare și activă comunitate online din Săcele pe pagina Saceleanul.ro și pe grupul Orașul Săcele.