Home / Actual / 194 de sportivi s-au luptat cu condițiile meteo în Trofeul Țara Bârsei și Cupa C.S.U Brașov

194 de sportivi s-au luptat cu condițiile meteo în Trofeul Țara Bârsei și Cupa C.S.U Brașov

194 de sportivi de la 29 de cluburi din România și o sportivă din Lituania au participat la prima ediție a acestei competiții de orientare, organizată în Săcele de C.S. Babarunca Săcele și C. S. Universitatea Brașov.

Condițiile meteo au pus mari probleme atât organizatorilor cât și concurenților, dar cu dăruire și pricepere, toate greutățile au fost depășite, în final concursul bucurându-se de un real succes.

Etapele de concurs derulate în zone diferite, atât în pădure cât și în spațiul urban, au solicitat la maxim competitorii, care au acoperit toate categoriile de vârsta a acestei discipline.

De notat că cel mai tânăr concurent a fost Rareș Vrabie din Săcele, doar 5 ani, iar cel mai în vârstă Iuliu Dopovecz senior tot din Săcele: 84 ani !

Etapa de duminică a fost premiată cu Cupa CSU ed. 14 , câștigătorii Trofeului Țara Bârsei fiind stabiliți prin cumularea rezultatelor din toate cele trei etape de concurs.

Iată clasamentele finale în funcţie de categorie:

Open copii 1. Vrabie Teodora  – Săcele 2. Vrabie Rareș – Săcele 3. Gafița Alexandra  –  Săcele

10 ani

Masculin 1. Tulban Petru – C.S. Babarunca Săcele 2. Corsatea Horea – Chimia Victoria 3. Balan Alexandru – C.S. Babarunca Săcele

Fete 1. Murzea Mara – Chimia Victoria 2. Gheorghe Andra – C.S. Babarunca Săcele 3. Grigor Alexia – C.S. Babarunca Săcele

12 ani

Masculin 1.Jancsik Endre – C.S. Transylva Cluj Napoca 2. Lazăr Sergiu – Chimia Victoria 3. Colcear David –C.S.U Brașov

Fete 1. Lodor Codruța – Chimia Victoria 2. Raduly Reka – CSM VSK Miercurea Ciuc 3. Oprea Bianca – C.S.U Brașov

14 ani

Masculin 1. Csis Nandor C.S Transylva Cluj Napoca 2. Vladasei Andrei – Transylva Cluj Napoca 3. Cleva Florin – C.S. Atletic Roman

Fete 1. Farcaș Wanda Atletic Roman

16 ani

Masculin 1.Vigh Lorand –C.S.  Transylva Cluj Napoca

Fete 1 Stamate Bianca – C.S. Universitatea Craiova 2. Conciug Daniela –C.S. Atletic Roman 3. Igescu Denisa – C.S. Babarunca Săcele

18 ani

Masculin 1. Minoiu George – C.S.U. Craiova

Fete 1. Mandel Reka C.S.M – V.S.K. Miercurea Ciuc

Seniori 1. Blejdea Alexandru – C.S.U. Craiova  2. Vaszi Benedek – C.S.M. – VSK Miercurea Ciuc 3. Copețchi Stefan UNEF București

Senioare 1 Minoiu Veronica – C.S.U. Craiova  2. Spukaite Karolina – Siauliai JTC (Lituania) 3. Tamaș Denisa – C.S. Spria Baia Sprie

35 ani

Masculin 1. Gârboan Daniel – C.S. Babarunca Săcele 2. Ioniță Liviu – A.C.S. Sănătatea Ploiești 3. Urian Florin C.S. Otopeni

Feminin  1. Rogojinoiu Gina –Smart Fox București 2. Moldovan Ana – Smart Fox București

40 ani

Masculin 1. Raduly Robert  – C.S.M –VSK Miercurea Ciuc 2. Dalya Zsolt – C.S. Orientee Tg. Mureș 3. Cristea Marcel – A.C.S. sănătatea Ploiești

Feminin 1. Szocs Hajnal – C.S. Orienter Tg. Mureș

45 ani

Masculin 1. Rancz Laszlo C.S.M. – VSK Miercurea Ciuc 2. Grigoraș Sorin – Cronos Bârlad 3. Gheorghe Valentin – Smart Fox București

50 ani

Masculin 1. Szasz Janos C.S.M.-VSK Miercurea Ciuc 2. Kiss Mihaly – C.S. Orienter Tg. Mureș 3. Nimara Florin – C.S. Otopeni

55 ani

Masculin 1. Tokes Arpad – C.S. Transylva Cluj Napoca 2. Dumitru Traian – C.S. Otopeni 3. Szocs Zoltan – C.S. Orienter Tg. Mureș

Feminin 1. Borș Cornelia – C.S. Electrosistem Baia Mare 2. Dumitru Maria – C.S. Otopeni

60 ani 1. Țicleanu Mircea – Metropolitan București 2. Gălățeanu Lucian – UNEF București 3. Maiorescu Gabriel – C.S. Mentor Silva București

65 ani 1. Crăciunescu Gheorghe – C.S. Voința Sinaia 2. Olteanu Emil – A.C.S Sănătatea Ploiești 3. Florescu Dan – C.S. Otopeni

70 ani  1. Cioban Dumitru – C.S. Dudu Florești  2. Kuszalik Janos – C.S. Transylva Cluj Napoca 3. Spătaru Paul – C.S. Otopeni

80 ani 1. Tănase Nicolae – C.S. Otopeni 2. Dopovecz Iuliu –C.S. Babarunca Săcele

Open adulți 1. Prisecaru Elena – Cronos Bârlad 2. Grigore Georgiana- Smart Fox Bucuresti 3. Gheorghe Alina – Smart Fox București

Open tehnic masculin  1. Andras Arpad – Brasov

Open tehnic feminin   1. Papară Mădălina – C.C.U. Brașov 2. Toader Iuliana – București

La organizarea competiției și-au adus aportul ca și parteneri: Primăria Municipiului Șăcele,  Complexul Turistic Hanul Mureșenilor – Săcele, Serviciul Public Salvamont al Consiliului Județean Brașov, ETREC Săcele.

Sponsorii competiției au fost: Buff Romania, Rossignol Romania, Sicorex  Brașov, Eveniment Training Brașov, Il Rifugio Săcele, Glumy Săcele, Merum Brașov și Alpin Film Fest București.

Ciprian Sterpu

Leave a Reply