Home / Actual / Dana Haralambie este campioana FIS Cup!!!

Dana Haralambie este campioana FIS Cup!!!

Complexul sportiv de sărituri cu schiurile de la Râșnov a fost weekendul trecut gazda ultimelor două etape de FIS Cup. Competiția s-a desfășurat pe parcursul a două zile și a constat în câte două etape feminine și masculine care au avut loc pe trambulina de K90.

În cadrul competițiilor feminine, Dana Haralambie s-a aflat în ambele zile sub lumina reflectoarelor. Săceleanca s-a simțit cum nu se putea mai bine pe trambulina “de acasă” și a câștigat fără absolut niciun fel de probleme cele două etape. Astfel, în etapa de sâmbătă, Dana s-a impus după două sărituri identice care au măsurat 91 m, nici una dintre competitoare nereușind să se apropie de această distanță. Rezultatele de duminică au fost și mai spectaculoase, Dana reușind să sară 91,5 și 96 m.

14516428_1787739738168998_3264465603985160634_nPe lângă faptul că a urcat în ambele zile pe prima treaptă a podiumului, Dana și-a adjudecat, pentru al doilea an consecutiv, victoria și în clasamentul general al Cupei FIS. Locul trei la general a fost ocupat de către o altă săritoare din Săcele, Diana Trâmbițaș. Sportiva în vârstă de 16 ani s-a clasat în ambele etape de la Râșnov pe poziția a patra.

Rezultatele băietilor nu s-au apropiat de nivelul arătat de lotul feminin. Săceleanul Ștefan Blega a realizat cele mai bune performanțe pentru România în ambele concursuri și anume locul 21 în etapa de sâmbătă, respectiv 24 în cea de duminică.

Bianca Elena Ștefănuță (locurile 6 și 8), Maria Daria Chindriș (10 și 11), Hunor Farkas (24 și 28), Radu Păcurar (27 și 34), Andrei Feldoreanu (42 și 32), Daniel Andrei Căcina (45 și 30), Mihnea Alexandru Spulber (48 și 48), Florin Feroiu (58 și 43) și Paul Gabriel Ardelean (59 și 59) sunt ceilalți sportivi care au reprezentat România în cadrul concursului de FIS Cup – Râșnov 2016.

Vezi cât gunoi a fost adunat în cadrul Campaniei de Curățenie din Gârcini!