Home / Actual / Dana Haralambie a câștigat etapa de FIS CUP de la Einsiedeln

Dana Haralambie a câștigat etapa de FIS CUP de la Einsiedeln

14212540_1774459339497038_7354808794931269546_nRezultat excelent pentru Dana Haralambie în FIS CUP. Săceleanca a obținut o primă victorie în sezonul competițional de vară, câștigând etapa a 6-a a FIS CUP desfășurată duminică în Elveția la Einsiedeln. Pe treapta a 3-a a podiumului s-a situat săceleanca Diana Trâmbițaș (foto dreapta).

Weekend-ul foarte bun de la Einsiedeln al competitoarelor noastre a început cu un loc 2 al Danei în etapa a 5-a a FIS CUP desfășurată sâmbătă. Deși a fost singura sportivă care a reușit o săritură ce a depășit dimensiunea trambulinei – 78m, Dana a terminat pe locul 2 competiția, la o mică distanță de Selina Freitag din Germania. Diana Trâmbițaș a terminat etapa de sâmbătă pe locul al 12-lea, continuând astfel clasările bune din FIS CUP.

Etapa de duminică a început foarte bine pentru ambele săcelence care la finalul primei manșe erau pe locurile 2 Dana, respectiv 6 Diana, și s-a terminat excelent, cu Dana pe primul loc și Diana pe locul 3, aceasta din urmă reușind o săritură foarte bună în a doua manșă.

După performanţele din acest weekend, ambele sportive din Săcele se află în top 10 în clasamentul general, Dana pe locul 5 cu 180 de puncte (după ce a concurat doar în 2 din cele 6 etape desfășurate până acum) şi Diana pe locul 8 cu 146 de puncte.

Următoarele 2 etape ale competiției vor avea loc în weekendul 17-18 septembrie în Germania la Hinterzarten.