Home / Actual / Prima ediție a Festivalului “Mocănașul” a fost o reușită

Prima ediție a Festivalului “Mocănașul” a fost o reușită

Festivalul Național Folcloric “MOCĂNAȘUL” și-a desemnat câștigătorii!

Evenimentul s-a încheiat duminică, 13 octombrie, după două zile de reprezentații de excepție ale ansamblurilor folclorice participante și ale soliștilor vocali.

Festivalul a fost realizat în cadrul unui proiect co-finanțat de către Consiliul Județean Brașov și organizat de către Asociația Despărțământul ASTRA “ Frații Popeea” în parteneriat cu Primăria Municipiului Săcele și sprijinul Consiliului Local Săcele.

“Mocănașul” a avut două secțiuni și anume ansambluri folclorice și interpretare vocală, fiecare secțiune fiind structurată pe două categorii de vârstă.

Competiția a fost strânsă, membrii juriului având o misiune dificilă. 

Concurenții s-au prezentat foarte bine pregătiți în speranța că vor urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Iată și LISTA CÂȘTIGĂTORILOR pe secțiuni:

  • Secțiunea Ansambluri Folclorice
    • Categoria Sub 14 Ani Clasele I – Iv
      • Premiul I – Ansamblul Crăișorii Pietrei Craiului  – Zărnești
      • Premiul II – Ansamblul Plaiurile Dumbrăviței – Dumbrăvița
      • Premiul III – Ansamblul Junii Săceleni – Săcele
  • Categoria Sub 14 Ani Clasele V –VIII
    • Marele Premiu – Ansamblul Folcloric Balada Bistirța Năsăud
    • Premiul I – Ansamblul Junii Săceleni –Săcele
    • Premiul II – Ansamblul Folcloric Cununița Satului Liești –Galați
    • Premiul III – Ansamblul Folcloric Astra Săcele
    • Premiul III – Ansamblul Floricica Din Poiană – Poiana Mărului
  • Categoria Peste 14 Ani
    • Premiul Pentru Autenticitate – Ansamblul Junii Petrileni – Petrila
    • Premiul I – Ansamblul Folcloric Crai Nou Brașov
    • Premiul II – Ansamblul Folcloric Dor Teiușan – Teiuș
    • Premiul III – Ansamblul Folcloric Soimușiana – Șoimuș
  • Secțiunea Interpretare Vocală
    • Categoria Sub 14 Ani Clasele I – IV
      • Premiul Special – Lazăr Mihnea Ștefan
    • Categoria Sub 14 Ani Clasele V –VIII
      • Marele Premiu – Onea Flavia Alexandra
      • Premiul I – Lupșa Gabriela Claudia
      • Premiul II – Vereguț Miruna Mirabela
      • Premiul III – Miron Maria Simona
      • Premiul III – Cigmăian Miruna
    • Categoria Peste 14 Ani
      • Premiul Special al Juriului – Juncan Ștefana
      • Premiul I – Nicoara Raluca Ionela
      • Premiul II – Dămoc Denisa
      • Premiul III – Mitroiu Andra Iulia
      • Premiul III – Vulc Roxana
      • Mențiune – Cojocaru Mihaela

Felicitări tuturor!

Controalele Poliției Săcele s-au lăsat cu amenzi și chiar cu un dosar penal