Home / Actual / Săcelean, liderul de grup al PNL în cadrul Consiliului Județean Brașov

Săcelean, liderul de grup al PNL în cadrul Consiliului Județean Brașov

Consiliul Judeţean Braşov s-a întrunit marți dimineață într-o şedinţă extraordinară în cadrul căreia au depus jurământul și cei 8 consilierii judeţeni supleanţi ale căror mandate au fost validate de Tribunalul Braşov, precum şi consilierul judeţean absent motivat la şedinţa precedentă.

Astfel, CJ Brașov are componența completă, respectiv toate cele 34 de mandate fiind validate, iar toți consilierii depunând jurământul.

Printre aceștia și fostul consilier local săcelean Ciprian Sterpu, actual consilier județean și candidat al PNL pentru Senatul României.

Acesta a depus jurământul (video jos), urmând să fie și liderul de grup al consilierilor PNL din cadrul Consiliului Județean Brașov.

Componența comisiilor de specialitate 

Comisia nr. 1 — de studii, prognoze economico-sociale, buget, finanțe — 7 membri

1. PNL – ȚOP-FERGHETE FLORIANA-CARMEN (PRESEDINTE)
2. PNL — GABOR ALEXANDRU-ADRIAN
3. PNL — DIACONU DANIEL NICOLAE
4. PNL — CĂLBUREAN GHEORGHE
5. USR — BUCUR IOAN CODRUȚ
6. PRO-RO — LEONTE CĂTĂLIN
7. PSD — MANEA ION

Comisia nr. 2 — de organizare și dezvoltare urbanistică, realizarea lucrărilor publice, conservarea monumentelor istorice și dc arhitectură – 3 membri:

1. PNL – NAN CĂTĂLIN-VIOREL (PRESEDINTE)
2. USR — AGACHE AUREL DIONISIE
3. PSD — DRAGOMAN AURORA

Comisia nr. 3 – pentru industrie, comerț, agricultură și administrarea domeniului public și privat al
județului – 3 membri:

1. PNL — POPOIU MARIAN-EUGEN
2. PNL — BANCIU IONUȚ SORIN
3. PSD — VOINA DAN (PRESEDINTE)

Comisia nr. 4 — pentru activități științifice, învățământ cultură și culte — 3 membri:

1. PNL — BUCUR VALENTIN-FLORIN (PRESEDINTE)
2. USR — DOBRINOIU DUMITRU-EMANUEL
3. PSD — BUCUR ARIANA-OANA

Comisia nr. 5 — pentru administrație publică locală, juridică, apărarea ordinii publice, respectarea drepturilor și libertăților cetățenești — 3 membri:

1. PNL — STERPU CIPRIAN (PRESEDINTE)
2. PNL — DRAGOMIR LIVIU
3. USR — STOIANOVICI MARIUS-MIHAIL
4. PRO-RO — DUMITRU DRAGOȘ-CRISTIAN
5. PSD — BALASESCU MARIUS

Comisia nr. 6 — pentru relații internaționale și dezvoltare durabilă — 3 membri:

1. USR — RAD LUCIAN-EUGEN (PRESEDINTE)
2. PNL -VOCILĂ GEORGE-ADRIAN
3. PSD – SUCIU IOSIF

Comisia nr. 7 —pentru sănătate, protecția copilului și a persoanelor adulte — 5 membri:
1. PNL – MARIUS NECULOIU (PRESEDINTE)
2. PNL – UNGUREANU VASILE
3. PNL – NOAGHEA NELU-PETRE
4. USR – JOLIFF ERWAN FRANCOIS MICHEL MARIE
5. PSD – IATAN ADRIAN

Comisia nr. 8 —pentru sport, tineret, turism și servicii, protecția mediului, probleme ecologice și silvicultură — 3 membri:

1. USR – IVAN-NUNVAILER SILVIU (PRESEDINTE)
2. PNL -CRĂCIUN DRAGOȘ-ROMULUS
3. PSD – ȘERBAN CRISTINEL CLAUDIU

https://www.brasov.net/un-deputat-de-brasov-pe-lista-necuvantatorilor-din-parlament-in-patru-ani-de-mandat-a-vorbit-un-minut-si-33-de-secunde/?utm_source=not
Ciprian Sterpu