Home / Actual / Dana Haralambie, locul 20 la Ljubno în Slovenia

Dana Haralambie, locul 20 la Ljubno în Slovenia

Sportiva austriacă Eva Pinkelnig a câştigat prima ediţie a Turneului de Sfântul Silvestru, după ce s-a impus, duminică, în concursul de sărituri cu schiurile de la Ljubno (Slovenia), spune sportbv.ro

Eva Pinkelnig a ieşit învingătoare în trei din cele patru etape ale variantei feminine a Turneului celor Patru Trambuline.

Pinkelnig, care avea deja două victorii la Villach (Austria), miercuri şi joi, a totalizat 253,4 puncte, după sărituri de 93,5 metri şi 89,5 metri. Pe locul secund s-a clasat norvegianca Anna Odin Stroem, 250,4 puncte (91,5 m, respectiv 88 m), podiumul fiind completat de germanca Selina Freitag, cu 246 puncte (sărituri de 88,5 m).

Săceleanca Daniela Haralambie (Dinamo Brașov) s-a clasat pe locul 20, cu 224 puncte (85,5 metri şi 86 metri).

Alessia Mîţu-Coşca (CS Săcele) o altă sportivă din Săcele a încheiat pe locul 49, cu 86,7 puncte (78 metri).

În clasamentul final al Turneului de Sfântul Silvestru, Pinkelnig (34 ani) a totalizat 1.030,3 puncte, devansându-le pe Stroem (1.004 puncte) şi pe slovena Nika Kriznar (980,3 puncte). Haralambie a încheiat pe locul 20, cu 868,8 puncte.

Pinkelnig se menţine în fruntea clasamentului general al Cupei Mondiale feminine, după nouă etape, cu 716 puncte, urmată de Katharina Althaus (Germania), 527 puncte, şi Stroem, 491 puncte. Haralambie a urcat pe locul 29, cu 52 de puncte.

Următoarele două etape vor avea loc la Sapporo (Japonia), pe 7 şi 8 ianuarie.

Dacă îți place să fii bine informat, te așteptăm în cea mai mare și activă comunitate online din Săcele pe pagina Saceleanul.ro și pe grupul Orașul Săcele.