Home / Actual / Saceleni la Campionatul Mondial de Juniori

Saceleni la Campionatul Mondial de Juniori

În aceste zile, la Almaty – Kazakhstan, se desfăşoară Campionatele Mondiale de Juniori la sărituri cu schiurile. România este reprezentată la această competiţie de 5 sportivi: Dana Haralambie, Eduard Torok, Iulian Pîtea, Robert Buzescu și Sorin Mitrofan.

1501271_1545259749083666_9164803571766489550_oÎn competiţia feminină, săceleanca Dana Haralambie a ocupat locul al 13-lea la finalul unui concurs foarte bun în care a sărit 87 de metri în prima manșă, fiind a 15-a la jumătatea întrecerii, iar în manșa a doua și-a îmbunătățit performanța cu doi metri. Competiția a fost câștigată de rusoaica Sofia Tikhonova, secondată de austriaca Elisabeth Raudaschl și compatrioata acesteia Chiara Hoelzl pe locul al treilea.

10480605_1545573969052244_8783747240304253113_oÎn proba individuală masculină Sorin Mitrofan a terminat al 56-lea, Iulian Pîtea pe locul 50, Robert Buzescu pe 48, în vreme ce săceleanul Eduard Torok (foto stânga) a fost la un pas de calificarea în finală, încheind din păcate exact al 31-lea, lipsindu-i doar 0,1 puncte pentru a merge în manșa finală. Competiția i-a revenit norvegianului Johann Andre Forfang, urmat de germanul Andreas Wellinger, cu un alt norvegian, Phillip Sjoeen, pe locul al treilea. Pentru băieţi urmează întrecerea pe echipe programată sâmbătă, o întrecere ce va fi transmisă în direct de Eurosport, iar pentru Dana urmează etapele de Cupă Mondială de la Râşnov din acest weekend, întreceri ce vor fi transmise în direct de TVR2.

Mult succes băieţi la Almaty şi Hai Dana! Hai Bianca! – vom fi alături de voi la Râşnov!