Home / Actual / Egalitate la final de tur. “Steagu și Precizia au jucat ca-n Anglia” și au remizat!

Ceea ce trebuia să fie partida care să lămurească în acest tur de campionat care dintre cele două echipe este mai bună, s-a terminat nedecis, 1-1.

AS SR Brașov și Precizia Săcele au onorat prin presțatia lor titulatura de derby local data meciului direct, ce a contat pentru ultima etapă a turului Ligii a IV-a.

Cei aproximativ 1200 de spectatori s-au bucurat de un spectacol agreabil, desfășurat pe un teren ușor moale, dar bun pentru o zi de 25 noiembrie.

În prima repriză, săcelenii au fost mai timorați, așezându-se într-o continuă expectativă tactică. AS SR Brașov a profitat de acest lucru, dar și de statutul de echipă gazdă și au încercat să preia conducerea.

Am avut parte de o repriză dominată usor de SR Brașov, brașovenii ratând câteva ocazii bune în minutele 28,29 și 30 când au asaltat poarta săcelenilor.

Pe final, Andrei Bilivolschi de la Precizia putea să dea lovitură pentru oaspeți, pătrunderea lui fiind oprită de portarul Mutu.

După pauză, meciul a continuat într-o notă echilibrată până în minutul 70, când Bodean de la SR Brașov a scăpat singur spre poartă și a marcat pe sub portarul săcelean, deschizând scorul pentru gazde.

Schimbările efectuate de cei doi antrenori au modificat aspectul meciului, mai inspirat fiind Mihai Stere, tehnicianul săcelenilor care l-a scos pe Vasilache și l-a introdus pe Bleambu.

De fapt, partida se transformă într-un clinci pe contre, iar AS SR Brașov ratează câteva ocazii bune, dintre care una de-a dreptul monumentală când din 2 metri, cu poarta goală, stegarii nu au putut înscrie.

Precizia Săcele nu cedează în ciuda presiunii gazdelor și în ultimele 10 minute, profitând de o cădere fizică a acestora, preia inițiativa.

Primul semnal este o minge trimisă în transversală, cu o centrare plouată de pe partea dreapta de atac a săcelenilor, iar după o serie de ocazii, inspiratul Bleambu egalează pentru Precizia în minutul 81.

Golul face liniște în sectorul suporterilor stegari, pe stadion auzindu-se tot mai tare și galeria săceleană.

Finalul este dramatic, Precizia Săcele trimite mingea în bară prin Coman, dupa o fază de biliard, AS SR ratează și ea două lovituri libere periculoase și meciul se termină 1-1.

AS “SR” Brașov termină turul pe prima pozitie cu 39 de puncte, la egalitate cu Precizia Săcele, însă cu un golaveraj mai bun.

Favoritele au las nedecis campionatul, ceea ce până la urmă, pentru spectacolul din retur nu este deloc rău.