Home / Actual / Dana Haralambie încă un podium în FIS Cup

Dana Haralambie încă un podium în FIS Cup

14379925_10208733624331454_8128196897484427110_oDana Haralambie a continuat evoluțiile bune din FIS CUP weekendul trecut la Hinterzarten în Germania, unde au avut loc etapele 7 și 8 ale sezonului de vară.

Pe o vreme ploioasă, Dana Haralambie a încheiat etapa de sâmbătă pe locul al 3-lea, după sărituri de 9o m în prima manșă și 87 m în cea de-a doua. Pe primele două poziții s-au clasat reprezentantele gazdelor Carina Vogt și Anna Rupprecht.

Diana Trâmbiţaş şi Daria Chindriş au reuşit şi ele evoluţii foarte bune, ocupând locurile 16, respectiv 21.

Vezi programul Zilelor Sfântului Mihai 21-25 septembrie!

În etapa desfășurată duminică nivelul competiției a fost unul mai ridicat, săriturile fiind mai lungi. Dana a început bine prima manșă, sărind 98,5 m și terminând pe locul al 4-lea. Din pacate pentru sportiva noastră, a doua săritură a fost mai slabă, cei 89 m reușiți ducând-o pe Dana pe locul 5 la finalul etapei.

Diana Trâmbiţaş a terminat etapa pe locul al 15-lea și Daria Chindriș a fost a 25-a.

În clasamentul general Dana Haralambie continuă să se afle pe locul al 2-lea cu 285 de puncte, lideră fiind poloneza Kinga Rajda 334 puncte. Diana Trâmbițaș este a 8-a cu 179 de puncte și Diana Chindriș este a 43-a.

Dana Haralambie are mari șanse să câștige FIS Cup pentru al doilea an consecutiv, competiție care se va încheia în weekendul 1-2 octombrie la Râșnov.

Felicitări sportivelor din Săcele și antrenorilor lor!

Un nou sport poate prinde rădăcini la Săcele: Patinajul viteză